zaproszenia ślubne

Jak wybrać zaproszenia ślubne, które zapadną w pamięć?

Wydawać by się mogło, że po wyborze sali, zespołu i sukni ślubnej znalezienie odpowiednich zaproszeń będzie łatwym zadaniem. Często okazuje się jednak, że niezwykle szeroki wybór znacznie utrudnia podjęcie decyzji. Pamiętajcie, że zaproszenie ślubne jest pierwszym elementem zbliżającej się ceremonii, z którym będą mieć do czynienia Wasi goście. Zadbajcie więc, by w pełni odpowiadały Waszym oczekiwaniom.

Zaproszenia powinny być spójne z charakterem i wybranym stylem ślubu. Obecnie do wyboru macie niezliczone wzory i szeroką gamę kolorystyczną.

Zaproszenie a zawiadomienie

Jeśli planujecie zaprosić część osób jedynie na ślub kościelny lub cywilny i chcecie to zrobić w uroczysty sposób, właściwym rozwiązaniem będzie wręczenie im zawiadomień. Od zaproszeń różnia się one tym, że w treści zawierają jedynie informację o czasie i godzinie ślubu. Część dotycząca wesela jest w nich pominięta. Jest to świetny sposób na zaproszenie do świętowania osób, które z różnych względów nie znalazły sie na liście gości. Dotyczyć to może kolegów z pracy lub szkoły, a także sąsiadów bądź bliskich znajomych rodziców.

Coraz więcej firm drukujących zaproszenia ma w swojej ofercie również winietki, ksiegę gości, menu czy pudełko na koperty utrzymane w tym samym stylu. Warto zdecydować się na skorzystanie z tej opcji, jako że pozwoli Wam to utrzymać spójna kompozycję na sali weselnej.

Treść zaproszen ślubnych

Wybór tekstów zamieszczanych na zaproszeniach ślubnych jest ogromny. Od tradycyjnych, przez żartobliwe aż do stylizowanych na np. ogłoszenia teatralne. Standardowo, zaproszenia mają na przedniej stronie imiona Pary Młodej oraz datę ślubu:

Anna i Krzysztof 12 września 2017

 

Wewnątrz, poza tekstem samego zaproszenia, możecie zamieścić również sentencje, wiersze lub słowa piosenki. Do najpopularniejszych należą:

 

Jeżeli cokolwiek warto na świecie

czynić, to tylko jedno - miłować.

Jan Paweł II

 

Nowi ludzie...

dotąd dwoje, lecz jeszcze nie jedno,

odtąd jedno, chociaż nadal dwoje.

K. Wojtyła

 

Niech słowo “kocham" jeszcze

raz z ust Twych usłyszę,

niech je w sercu wyryję

i w myśli zapiszę...

A. Mickiewicz

 

Oto jest miłość.

Dwoje ludzi spotyka się przypadkiem,

a okazuje się, że czekali na siebie całe życie.

O' Cangaceiro

 

Nie obiecuję Ci wiele, bo tyle co prawie nic,

Najwyżej wiosenną zieleń, Najwyżej pogodne dni,

Najwyżej uśmiech na twarzy i dłoń w potrzebie.

Nie obiecuję Ci wiele, bo tylko po prostu siebie.

W.Witman

 

W dalszej części powinny znaleźć się Wasze imiona oraz imię zapraszanego gościa wraz z informacją o ślubie i weselu np.:

 

Anna Kazimierczak i Krzysztof Jodłowski

w imieniu Rodziców i własnym

z radością zapraszają Sz. P.

Monikę i Tomasza Kniaziewiczów

na swój Ślub,

który odbędzie się dnia 12 września 2015 roku

o godzinie 18.00 w Kościele św Antoniego

w Warszawie

Po uroczystości zaślubin miło nam będzie gościć Sz.P. na przyjęciu weselnym,

które odbędzie się w hotelu “Nad Dunajem”

 

Po części dotyczącej wesela warto umieścić w zaproszeniu prośbę o potwierdzenie przybycia do konkretnej daty wraz z numerami telefonów do Młodej Pary. Pozwoli Wam to upewnić się, czy wszyscy zaproszeni goście przyjadą na Wasze wesele. Unikniecie tym samym płacenia za “pusty talerzyk”.

Coraz popularniejsze stają się wkładki do zaproszeń ślubnych przekazujące gościom prośby o konkretne prezenty ślubne. Jako zamienniki kwiatów, z którymi najczęściej nie ma co zrobić po zakończeniu wesela, narzeczeni proszą na przykład o książki, butelki wina lub kupony lotto. Przy tej okazji wiele Młodych Par decyduje się też na podzielenie się swoim szczęściem z najbardziej potrzebującymi. Proszą aby goście zamiast kwiatów przynieśli zabawki dla dzieci z domu dziecka bądź wspomogli darowizną schronisko dla zwierząt.

Jednym z największych klopotów przy wypisywaniu zaproszeń stanowi odpowiednia odmiana nazwisk gości. Należy pamietać, że większośc nazwisk odmienia się. W przypadku podwójnego nazwiska należy odmienić oba jego człony. Jeśli macie wątpliwości jak odmieniają sie nazwiska Waszych gości poproście o pomoc rodziców bądź skorzystajcie z portalu internetowego z zamieszczoną bazą nazwisk.

Zamówienie zaproszeń

Zaproszenia oraz zawiadomienia powinniście zamówić po ustaleniu daty i godziny ślubu, miejsca wesela i po spisaniu listy gości (najpóźniej na 4 miesiące przed uroczystością). Musicie mieć czas na akceptację wyglądu wypełnionego zaproszenia i ewentualne poprawki. Warto również pozostawić sobie trochę czasu na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych opóźnień w drukarniach.

Jeśli nie jesteście pewni czy Wasza lista gości jest w 100% ustalona, zamówcie zaproszenia z pustymi miejscami na nazwisko gości. Pozwoli Wam to zadecydować o zaproszeniu niektórych osób w późniejszym czasie.

Wysyłanie i rozdawanie zaproszeń ślubnych

Część gości otrzyma od Was zaproszenia osobiście, do innych trafią one pocztą. Najczęściej o tym w jaki sposób wręczycie zaproszenie ślubne decyduje lokalizacja. Do gości, którzy mieszkają daleko zaproszenia zazwyczaj wysyła się pocztą. Najbardziej eleganckim sposobem jest jednak osobiste przekazanie zaproszenia na ślub. Pamiętajcie aby na wręczanie zaproszeń zostawić sobie odpowiednią ilość czasu i nie planować w ciągu jednego dnia więcej niż trzech odwiedzin - każdy z gości będzie prawdopodobnie chciał zamienić z Wami parę słów i poczęstować np. kawą i ciastem.

Jeśli przed Waszym ślubem w planach jest rodzinna uroczystość (np. urodziny, bądź święta) możecie wykorzystać ten moment na “zbiorowe” rozdanie zaproszeń. To z pewnością znacznie ułatwi cały proces!

Najważniejsze informacje:

  1. Wybierz zaproszenia.
  2. Spisz listę gości.
  3. Odmień nazwiska.
  4. Zamów zaproszenia.
  5. Zaplanuj rozdawanie zaproszeń.
  6. Wyślij zaproszenia pocztą.

Koszty:

Zaproszenia ślubne: od 2 do 8-9 zł za sztukę